Rozhovor s Lucií Loona

14.03.2018

Rozhovor s Lucií (Loona) Kupcová, zakladatelkou, tvůrkyní nového tanečního konceptu a start - upu "Dance to Ecstasy"

Svou vizi přirozeného a čistého způsobu protančení se do Extáze pomocí tanečního koučingu naplňuje s týmem v novém seberozvojovém formátu "DANCE TO ECSTASY".

Nový typ zábavy, sebenaplnění, oživení těla a sebepoznání vzniká právě u nás, v mystické Praze.

Jak říká Lucie sama: Jsme na začátku, tak uvidíme, zda to bude celé utopie nebo nová realita.

Co to vlastně taneční koučink je? Co to obnáší?
Taneční koučing je pohybovým průvodcem z místa, kde se koučovaný momentálně nachází do místa, kde cítí úlevu, klid, sílu, poznání či naplnění. V mé praxi se jedná o duševní, prožitkový taneční či pohybový koučing. Je o silné empatii kouče, schopnosti číst z pohybu těla, o schopnosti dát tělu pohybem to, co ho vyrovnává či posouvá. V pohybu to koučovaný vidí a cítí sám. Můj způsob směřuje k autentickému projevu těla, vlastní kreativitě, jedinečnosti, která se z mého inspirovaného pohybu u koučovaného sama vynoří.
Vede také k projevu emocí v pohybu, kvalit či zaběhnutých vzorců, programů chování a jejich přepisu v buňkách na jinou kvalitu, opačnou polaritu, aby se člověk dostal více do středu, neutrálu. Koučing jak ho dělám já, je také způsob, který rozvíjí pozorovatele v nás. Má více rovin.

S tímto způsobem se však na DTE nesetkáte nebo ne v blízké budoucnosti :-).

Je " dance coaching" něco, co si zavedla nebo je tenhle název už známý a je běžnou praktikou mezi tanečníky?
Výraz "dance coaching" ani nevím, zda jsem ho někde slyšela nebo mne napadl. Nevím, zda je to běžná praktika či se název někde používá. Toto je má vlastní praxe a je možné, že to dělají i jiní, bez tak stahujeme všichni ze stejného Zdroje :-).

Pamatuji si jen, že před 7-mi lety mne k tomuto jemně směřovala a inspirovala má učitelka a přítelkyně Marie Madeira a ta použila tehdy výraz koučing v pohybu, který zřejmě někde již viděla.

Co tě inspirovalo k myšlence na taneční koncept, který dostal pojmenování "Dance to Ecstasy " ? Čím to celé začalo?
Nápad se skládal postupně. Počátek byl asi už v mých 18-ti letech, kdy jsem pravidelně navštěvovala cca 6 let taneční house party. Nejdříve jsem experimentovala v tanci s halucinogeny či psychedelickými látkami jako je Extáze, LSD, Psilocybe, avšak zjistila jsem, že pro mne tato příliš intenzivní cesta v prostředí klubů dál není. Tančila jsem dál na tzv. matonce. Protančila jsem téměř celou noc a další cca měsíc jsem se cítila nabitá energií, prázdná od různých smutků a vzteků. Tehdy jsem ještě netušila, že své myšlenky, bolesti a nahromaděnou nevyužitou tvůrčí energii vytancovávám, vyjadřuju pohybem a rozšiřuji tak kapacitu energie v těle. Protancovávala jsem se tak postupně k radosti bez podmínek, příčiny, k pocitu naplnění a k tomu, kdo za všemi maskami jsem. Zjistila jsem, že to jde i bez drog a alkoholu a ještě vnímat více a ještě být bez pozdějších vedlejších nepříjemných účinků :-).

Jak vznikala celá vize "bezdrogového konceptu Dance to Ecstasy"
Poté jsem na několik let na tuto autoterapii zapomněla a znovu se k ní dostala v době, kdy jsem procházela tzv. psychospirituální krizí, tehdy pro mne jediná záchrana udržet si zdravý rozum a uzemnit se. Cca před 7 lety jsem začala opět tedy intenzivněji tančit, a přidaly se navíc vnitřní obrazy. 
Vize začala mít první semínka. Tančila jsem doma, protože jsem nenašla nikde v Praze místo, kde bych se cítila v klubové atmosféře bezpečně a bez drogového závanu ve vzduchu, jako tomu je nyní téměř všude. Taneční sály, tělocvičny a taneční semináře mi úplně nevyhovují. Nejsem úplně ten typ. Je ve mně stále ta party girl a v klubovém prostředí se cítím dobře.

A přišla další myšlenka, přinést právě do těch klubů jinou formu zábavy, která navíc nás ještě harmonizuje, rozvíjí. Tak uvidíme, zda utopie nebo nová realita? :-).

Co je teda záměrem, vizí " Dance to Ecstasy" teď?
Záměrem je spojení. Otevřít se sám sobě, se vším co ke mně patří, a tím k ostatním. Tedy pocítit ten stav " všichni jsme jedno" , protože pak si hrajeme, tvoříme, cítíme naplnění svého života zde a nebudou války vnitřní i společenské. Energie jde do tvorby, nikoliv do destrukce. Jak se říká, kdo si hraje, nezlobí :-).

Existuje něco podobného už někde mimo Čech?
Nevím, neslyšela jsem.

Myslíš, že jsou Čechy na takový typ zábavy a sebepoznání připravené?Nevím, zkusíme a uvidíme. Takhle to mám se všemi svými nápady :-) :-).
A zatím mi to vychází. A když ne, jde se dál...

Jak to vlastně celé probíhá? Ma DTE nějaký stabilní program?
Aby bylo možné protančit se k extázi (bez drog a alkoholu), je důležité zpočátku na to připravit své roviny. Začínáme tedy energetickým warm upem, kterému říkám taneční pranayama. Pro rozběh energie jsou pilířem - pohyb, dech a zvuk...ale také záměr, pozornost. Prvních 20 min.tedy pozvedáváme dechem (zvukem), pohybem, pozorností energii nahoru a následuje dechový okruh.
Poté následuje fyzický warm up, vědomě provázený. Hudba je ve 4 kvalitách a také zahřívací pohyby. Je třeba rozhýbat tělo, každou část v různých kvalitách, rytmech. Probudit fyzično, rozvinout tvořivost těla, uvolnit zaběhnuté pohybové návyky a tím i energii, která je v neobjeveném pohybu a strnulosti těla schovaná, tím uvolnit blokády z těla.

Jakmile rozhýbu určitou část těla v kvalitě např. ohně, otevřu tak dveře nahromaděné energii v daném místě a tím uvolním i blokovanou emoci. Např.takové boxování rukama, potkávám se v tomto "obyčejném" pohybu se svou sílou, uvolňuji pohybem tak ze srdce např. agresi, zlost, vztek. Je dobré při daném pohybu také vnímat, jak se v tom cítím, jaké mám pocity při vykonávaném pohybu? Odpor, vzdor, zpochybňování pohybu apod.jsou často známky nevole projevit svou sílu, strach ze své síly, agrese např.
Jak říkala Gabrielle Roth, paže jsou posly srdce, vyjadřujeme skrze ně své pocity na srdci. A výkopy nohou z pánve, tímto pohybem můžeme v dynamice vykopat/vyjádřit v pohybu opět nahromaděné vzteky, agresi z pánve....skrze vodu, vodní pohyby se spojit se svou jemností, zranitelností, skrze vzdušné pohyby se svou hravostí, lehkostí, skrze zemské rytmické pohyby se uzemnit, ukotvit, stabilizovat a tak podobně. 
Tímto se tělo více rozvolní, inspiruje lidi, často pro ně, k nestandartním pohybům a pomáhá tak nechat hýbat se tělo,jak samo potřebuje, bez posuzování, hodnocení, ve svobodě projevu a tím se snadněji dostat právě ke stavu extáze. Na různých parties jsem si totiž všimla, že lidi často tančí způsobem "šlapem zelí" a nezapojují jiné části těla do pohybu, ani kreativitu v tanci často nevidím, těla jsou ztuhlá a neživá.
Poté následuje volný tanec, skutečně volný tanec, kdy těla jsou již dostatečně uvolněná a inspirovaná, a to na tribal hypnotické rytmy, které mohou vést až šamanským cestám duše :-).

Proč by měli lidé přijít a zapojit se do takové akce? Je za tím nějaký hlubší odkaz? 
Mám to tak, že mě to baví, dává mi to smysl. Na realizaci této myšlenky to zavolalo zajímavé, inspirující a silné lidi, především náš legendární DJ Josef Sedloň, který je na hudební scéně znám jako hudební vizionář i mág a svým jménem, a hlavně svým srdcem se k této myšlence party připojil. Celý tým tvoří společně a v hravosti, baví nás to. A kdo se chce bavit s námi, ať se přidá. :)
Hlubších odkazů to má samozřejmě spoustu :-). Myslím, že každý, kdo to zkusí a je otevřen či připraven se vidět, si najde v tom to své.

Pro koho to je vlastně ideální určeno?
Pro všechny, kteří mají odvahu projít tmou, aby uviděli světlo:-).

Je to už hotový taneční projekt nebo se to bude ještě nějak vyvíjet? Jaké jsou případně tvé představy?
Vyvíjí se dál sám a já to jen následuji. Asi osobní představa je, že tento projekt bude také mít své hosty a třeba vznikne festiválek. A také, že tento projekt cestuje i mimo ČR. Nějaké pozvání se mimo ČR už vloni ukázalo, tak uvidíme.

Jak často to bude probíhat?
Zatím 1x za 2- 3 měsíce v jednom místě.

Potřebuje tento projekt nějakou podporu zvenčí?
Je to u nás něco úplně nového, neznámého a tak zatím není k tomuto způsobu "zábavy" vybudovaná důvěra lidí, tedy ano, podpora lidí, kteří akci zažili a sdílí svou zkušenost dál mezi své přátelé je velkou podporou pro tento klubající se druh sebepoznávací zábavy.

V DTE kromě žen vystoupí taneční kouč - teda nejen ženy ale i muž. Jaký to má smysl?
Aby se zapojili i muži :-). A nebyl to jen ženský dýchánek. Aby muži netančili ženské pohyby a cítili se ve své síle.

Jak vnímáš ty pojem extáze?
Extáze je stav, nikoliv emoce. Je to stav, kterému se často říká blaženost, stav absolutního klidu mysli, prostě jen Být, existovat, cítit se součástí všeho a tím pocítit absolutní Lásku k sobě samému a všemu "kolem", co si myslíme, že nejsme my. Cesta k extázi má fáze.
Často je třeba projít různorodými emočními vlnami, než dojdeme k cíli. Je to cesta a tak je třeba o tom vědět. Ale tak to stojí za to!!

Máš s ní osobní zkušenost?
Ano. Znám ten stav, znám ho zatím jen v tanci. V každodenní realitě mi to moc nejde, emoční vlny jsou občas veliké, učím se.:)

Jaký to má mít přínos pro ty, který se zúčastní "DTE"?
Přínosů je více, např. více energie, zlepšení nálady, očista mysli, pohyb, inspirace apod.... nebo prostě "jen" užít si supr večer se stejně naladěnými lidmi v krásném prostředí, s dobrým jídlem a zdravým pitím :). 
Ale hlavní přínosem je možnost uvědomit si Sebe sama. Pocítit, dotknout se v tanci toho, Kým skutečně jsem, pocítit stav Bytí, stav vnitřního míru, klidu a zažít tak STAV čiré Radosti.

Za rozhovor děkuje Jana Švarná
Dance to Ecstasy

Foto: Zuzana Kodymová